kastély

Romantikus hangulatú, festői szépségű Kastély

Scharioth Kastély

A Scharioth család 2018-ban vásárolta meg az egykori Földváry kastélyt, később Szölöskert MgTsz irodaházát. Az épület noha jó állapotban volt, az eltelt évszázadok és korok viharai miatt már nem hordozta történelmi jegyeit. Azonban az épület adottságai a Scharioth család számára lehetővé tették, hogy álmukat valóra váltsák és egy csodálatos klasszicista kastélyt varázsoljanak a régi "TSZ irodából".

A stílus kialakításához számos forrás felkutatása után Hild József csodálatos klasszicista épületeinek mintáit vették alapul.


A felújítás 2020 nyarán kezdödött. Az építkezés során elökerültek a Scharioth család gyüjteményeiből származó antik építőelemek, oszlopok. Az épület bejáratánál és a belső kerthez tartozó terasznál felállított oszlopok gránitból készültek. A berlini Admiral's palotában volt az eredeti helyük.

A főhomlokzat teraszát díszítő öntött vas oszlopok, melyek a terasz tetőszerkezetét is tartják a berlini gyorsvasút (S-bahn) tartópillérei voltak, melyeket egy felújítás során lecseréltek, és az oszlopok így magánkézbe kerülhettek. Az öntöttvas oszlopokat a híres német építész Hugo Hartung tervezte. 



Az épületen összesen 8 timpanont találunk. A főhomlokzat teraszát díszítö stukkózat gipszböl készült. A boltíves ablakokat ölelö angyalfigurák eredetije a Wienerberger téglagyárból származnak és terakottából készültek. Mivel a terrakotta angyalokból eredetileg csak egy pár volt, gipszből készültek el az ablakokat díszítő figurák, melyek tökéletesen illeszkednek az ablak boltívéhez. 


A homlokzat ablakai felett található stukkozat eredetije Zsolnay, melyeknek párjai jelenleg is a Pécs belvárosában található Hattyú-házat díszítik. 

A terasz szfinkszei egy angol parkból szarmaznak, melyeket az építkezés megkezdése elött a Schloss Alden nemzetközi aukciós ház aukcióján sikerült megvásárolni.


A terasz korlátjait a bécsi Stadtbahn korlátjainak mintájára egy lengyel kovács mühely gyártotta. Ezek a korlátok mai napig a bécsi városkép jellemző elemei.


Az épületszárny NY-i oldalán lépünk be a tágas előtérbe, ahol rögtön egy nevezetes család festménye kelti fel a figyelmet. Nevezetesen a Kemnitzer család, akik a 1793-ban a Duna partján nyitottak kávéházat. A világszerte elhíresült kávéház első emeletén a híres osztrák magyar bútorgyártó Josef Ulrich Danhauser bútor üzlete volt.

A festmény alatt áll a Danhauser bútorgyárból származó muzeális, eredeti állapotú kanapé.

A helység közepén álló nyolc szögletű márványlapos Empire asztal etruszk stílusú festményekkel díszített szalonban állt a Schöntal-i Wenselsbad-ban, ma a Cseh országi Noverádia.

Innen belépünk a Rhedey Claudia terembe, melynek legimpozánsabb berendezése egy fekete aranyozott díszítésű Empire asztal. Különlegessége többek között abban rejlik, hogy 7m 40 cm hosszúra bővíthető, így 24 fö kényelmesen hozzá fér. Az asztalt a 19. században Wilhelm Kimbel mainzi asztalos tervezte és gyártotta. Eredetileg egy stuttgarti arisztokrata palotából származik.


Az asztalnál álló aranyozott klasszicista székeket és kanapét Nicolaus Friedrich von Thouret építész és dizájner tervezte a würtenbergi király stuttgarti palotájába. A bútorok jelzettek és az 1820-as években kerültek a királyi palotába. Amikor Claudia Rhedey de Kisrhede a Würtenbergi királyi palotában járt talán ült is ezeken a székeken.

Claudia Rhedey de Kisrhede portréit láthatjuk a teremben más híres festménnyel együtt. Ezek közül egy, id. Markó Károly nagy méret festménye, mely jellegzetesen egy olasz vidéki tájat ábrázol.

A kastély vendégszobáiban eredeti Empire és Biedermeier bútorok találhatók és Danhauser mester csillárjai emelik a helységek patináját.

crossmenuchevron-down-circle